GABON - NAŠIM HLAVNÍ CÍLEM JE LOPÉ OKANDA CULTURAL LANDSCAPE - UNESCO                                                                            

Ekosystém a pozůstatky kulturní krajiny Lopé-Okanda  demonstrují neobvyklé rozhraní mezi hustým a dobře zachovaným tropickým deštným pralesem a savanu s velkou rozmanitostí druhů, včetně ohrožených velkých savců. Místo ilustruje ekologické a biologické procesy z hlediska druhů a jejich adaptaci v post-glaciálních klimatických změnách. Obsahuje důkazy o různých národech, kteří opustili rozsáhlé a poměrně dobře zachovalé pozůstatky osídlení kolem kopců, jeskyních úkrytů a traké pozoruhodnou sbírku 1800 skalních rytin. Jedná se o lokality z mladší  doby kamenné a doby železné, plné skalního umění  a dokládá hlavní migrační trasu Bantu a jiných národů ze západní Afriky podél údolí řeky Ogooué na sever přes Kongo až na střední východ nebo do jižní Afriky a která se podílela na vývoji celé subsaharské Afriky.

  

CO NÁS BUDE JEŠTĚ V GABONU ZAJÍMAT?                                                                                                                                                                   

Gabon je zcela nedotčená země, 78% území je stále pokryto primárním lesem a tropickými savanami. Je to jeden z posledních rájů na zemi. Známý německý doktor Albert Schweitzer žil a dělal své výzkumy spavé nemoci ve městě Lambaréné a nemocnice, kterou postavil je nyní muzeem (již jsme navštívili a s kamerou navštívíme podruhé). Pobřeží je neporušené a divoké, žijí tu tisíce druhů ryb, savců a plazů, 90% pobřeží Gabonu je zcela panenské, hroši, sloni a buvoli chodí na pláže v NP Petit Loango. Navštívíme krásná přírodní jezera - jako např. Lac Evaro. Gabon je domovem goril nížinných a dalších 200 druhů savců, 600 druhů ptáků a více než 8.000 druhů rostlin. Gorily lze pozorovat zdarma v husté džungli, nejlepší místo je v Langoué Bai v Ivindo National park. Habituační projekt existuje v Mikongo Conservation Centre v NP Lopé. V Gabonu je 13 národních parků, většina nepřístupných.
Gabon obývají kmeny Bantu, jejich jazyk má bohatou hudební historii, tance s maskami kmenů Fang a Punu. Pokusíme se navštívit Bwiti obřad u Libreville, rituály předků předváděné muži i ženami v noci mají za cíl spojení se spirituálním světem konzumací kůry rostliny Iboga, která je vysoce halucinogenní. Transgabonská železnice prochází krásným územím, stejně jako v minulosti umožňuje cestování z Libreville do NP Lope, kde žijí gorily.

  

ROVNÍKOVÁ GUINEA - CO MÁME V PLÁNU?                                                                                                                                                                    

Monte Allen National park je chráněná oblast, kde lze pozorovat gorily nebo šimpanze. Obyvatelstvo tvoří kmeny Bantu, které si udržují tradice předků včetně tance a hudby. Nachází se zde panenský ostrov Corisco Island. Po část roku tu lze pozorovat velryby. Ostrovní část země tvoří zalesněný ostrov Island of Bioko, kde se dá toulat kolem poklidné rybářské vesnice Ureka. Nachází se zde pozůstatky španělské koloniální nadvlády a zajímavé stavby z 19. století. Na ostrově Bioko stále žijí potomci královské monarchie kmene Bubi. Pico Basilé (3.011 m) je starý vulkán a zároveň nejvyšší bod v zemi. Plavbu na kanojích po řekách Benito a Ntem přes neproniknutelný tropický les si nebudeme chtít nechat ujít. V Tika si prý lze pochutnat na čerstvých mořských plodech připravených kmenem Ndowé (Playeros). Hlavním lákadlem země je hustý neposkvrněný tropický prales.

  

SVATÝ TOMÁŠ A PRINCIPŮV OSTROV - CO MÁME V PLÁNU?    

Pokud se tam dostaneme, tak prý nebudeme litovat. Ostrovy jsou prý dokonalým tropickým rájem podobným jižnímu Pacifiku s afro-portugalským vlivem. Atmosféra  je tu prý uvolněná a tvoří ideální místo pro slunění a koupání.  Je tu prý i fantastická původní vegetace, prázdné bílé pláže, přes 120 druhů ptáků nebo delfíni a velryby. Hells Mouth - Boca del Inferno je  přírodní úkaz, kdy si vlny najdou svou cestu v úzké proláklině, která končí jeskyní a ta má díru ve stropě, voda je pak vytlačena nahoru dírou a vytváří vodopády, které vystřelují do vzduchu, takže úžasné přírodní divadlo-  předpokládáme. Na ostrově je mnoho Portugalských plantážnických domů se zajímavou koloniální minulostí nebo muzeum San Sebastian, což je stará pevnost, kde jsou sbírky s náboženskými uměleckými předměty a artefakty z koloniální doby. Užít si potápění na ostrově Bom Bom Island prý patří k povinnostem každého, kdo tento ostrov navštíví. Vulkanický vrchol na Sao Tomé,  kam lze podniknout výstup od moře do výšky 2.024 m na starou sopku nás určitě nemine. Na pláži Praia Jalé lze prý pozorovat velké mořské želvy.

  

KAMERUN - NAŠIM HLAVNÍM CÍLEM JE REZERVACE DJA FAUNAL - UNESCO                                                                                                     

Oblast je jedním z největších, nejlépe chráněných a zachovalých deštných lesů v Africe, 90% oblasti je neporušeno. Rezervace je téměř odřezána od okolí řekou Dja, která tvoří přirozenou hranici, a je pozoruhodná svou druhovou rozmanitostí a velkým výskytem primátů. Žije zde 107 druhů savců, z nichž je pět ohrožených, více než 320 druhů ptáků a vyskytuje se více než 1500 známých druhů rostlin.

  

KAMERUN - NAŠÍM HLAVNÍM CÍLEM JE - LAKE LÓBÉKÉ NATIONAL PARK - UNESCO                                                                                             

Lokalita zahrnuje tři sousedící národní parky (SANGHA TRINATIONAL)  které se nacházejí v severozápadní části Konžské pánve, na hranicích Kamerunu, Středoafrické republiky a Konga, na ploše kolem 750 000hektarů. Většina krajiny je zcela netknuta lidskou činností a pokrývá řadu ekosystémů tropického lesa s bohatou flórou a faunou, včetně krokodýla nilského a bingy tygří, velkého predátora. Paseky v lese přispívají k růstu bylin, Sangha je domovem slonů, kriticky ohrožené gorily nížinné a ohroženého šimpanze. Prostředí oblasti si ve velké míře zachovalo kontinuitu ekologických a evolučních procesů a biodiversitu, která se projevuje například výskytem ohrožených druhů.

 

KAMERUN - CO MÁME JEŠTĚ V PLÁNU?                                                                                                                                                                                  

V Kamerunu žije asi 250 etnických skupin obyvatel s fascinující tradiční kulturou a historii.
Krajina je prý velmi rozmanitá - pobřeží, mangrovníky, džungle, hory, vysočina i poušť. Žíjí zde národy jako jsou Pygmejové Baka a Badgeli ve východní džungli, nomadičtí Mbororos v oblasti Adamawa a severních provinciích, animističtí Komas v pohoří Alantika, ale také Bantuové, Komové a mnoho dalších. Dají se zde najít tradiční domy náčelníků, které se zachovávají ve vulkanické oblasti Sahelu. Stále zde existující staré tradice, festivaly, umění a řemesla. Žije tu velké množství zvířat v různých národních parcích - velké mořské želvy, gorily, šimpanzi, antilopy, velká pětka atd. Mount Cameroon je nejvyšší hora v západní Africe  tyčící se do 4.080 metrů. Dají se zde podnikat treky v pohoří Alantika a Mandara, v pohoří Bamenda a vulkánech Manengouba, kde je krásná krajina. Odpočívat se dá v Kribi nebo Limbe na pláži, kde jsou výborné mořské plody a velký výběr tropického ovoce.

  

ČAD - NAŠIM HLAVNÍM CÍLEM JSOU JEZERA OUNIANGA - UNESCO                                                                                                                       

Oblast zahrnuje 18 propojených jezer v oblasti saharské pouště v regionu Ennedi na rozloze 62 808hektarů. Pozoruhodná výjimečná krajina má výrazné barvy a tvary. Slaná i sladkovodní  jezera jsou zásobována podzemní vodou a rozkládají se na dvou místech vzdálených od sebe 40km. Ounianga Kebir se skládá ze čtyř jezer, z nichž se největší Yoan rozkládá na ploše 358ha a je 27metrů hluboké. V jeho velmi slaných vodách žijí jen řasy a některé mikroorganismy. Druhou skupinu, Ounianga Serir, tvoří 14 jezer oddělených písečnými dunami. Plovoucí rákosí pokrývajícíc téměř polovinu jejich plochy snižuje odpařování. Největší jezero o rozloze 436hektarů, Teli, je pouze 10metrů hluboké. Díky kvalitě sladké vody jsou některá jezera domovem vodních živočichů, zejména ryb.

  

ČAD - JEZERO ČAD                                                                                                                                                                                                               

Jezero Čad je velké bezodtoké a velmi důležité jezero zajišťující hlavní zdroj vody pro 20 milionů lidí ve 4 státech.

  

ČAD - CO NÁS JEŠTĚ V ČADU ČEKÁ?                                                                                                                                                                                 

Roky války mají za následek nedostatek infrastruktury a udržely tuto zemi mimo zájem turistů, jedná se o dokonalou panenskou oblast.V Čadu je jedna z nejkrásnějších pouští na světě, poušť Sahara a Ennedi Tibesti v horské oblasti mají své obrovské kouzlo. Několik nomadických etnických skupin, včetně Fulani a Teda se stále pohybuje po území Čadu s velkými stády, pozorování tohoto obrovského přesunu lidí a zvířat je zážitkem. Negativní efekt globalizace minul velké oblasti Čadu a v mnoha vesnicích se zastavil čas. Stavby z vepřovic farmářů, kteří žijí na břehu jezera Chad a řeky Logone jsou stále neznámé a patří ke kulturnímu bohatství Čadu. Příkladem jsou vesnice Excel Kotoko s konickými stavbami kmenů Massa a Musgum. Zakouma National park leží ve středu jižní části země, žije zde velké množství zvířat - sloni, žirafy, hroši, lvi, gepardi, pštrosi, antilopy a ptáci, je to přírodní ráj. Najdete zde lidi známé jako Sara - súdánského původu, jsou velmi vysocí a tmaví a stále si zdobí své obličeje a těla tetováním, které má etnické symboly. Skalní malby na masivu v oblasti saharské Tibesti jsou neocenitelnou památkou dědictví lidstva a ukazují Saharu plnou zvířat, vegetace a tmavé lidi s tetováním. Jezero Chad je poslední velká oblast s vodou na Sahaře, kmen Buduna, který obývá břehy jezera stále ještě vyrábí kanoe z papyru, jak to dělali ve starém Egyptě. I přes politickou nestabilitu a negativní vliv války v Darfuru v sousedním Súdanu, Čad má jasný cíl nomalizovat situaci a dostat se na mapu cestovatelů milujících autentickou Afriku. Takže to nás čeká asi opravdu velká nádhera.

  

STŘEDOAFRICKÁ REPUBLIKA - NAŠIM HLAVNÍM CÍLEM JE NÁRODNÍ PARK MANOVO - GOUNDA ST FLORIS - UNESCO                                   

Tento národní park je významný díky bohatství  flóry a fauny. Rozsáhlé savany jsou domovem široké škály druhů: nosorožce černého, slona, geparda, leoparda, psa hyenového, gazely rezavočelé a bizona, zatímco na nivních loukách na severu žijí různé druhy vodních ptáků. V roce 1997 byla oblast zapsána na Seznam světového dědictví v ohrožení. Důvodem pro toho rozhodnutí je pytláctví. V oblasti operují těžce ozbrojení pytláci. Čtyři zaměstnanci Parku byly zastřeleni a plánované rozvojové projekty zastaveny.

  

STŘEDOAFRICKÁ REPUBLIKA - NAŠIM HLAVNÍM CÍLEM JE NÁRODNÍ PARK DZANGA - NDOKI - UNESCO                                                 

Lokalita zahrnuje tři sousedící národní parky, které se nacházejí v severozápadní části Konžské pánve, na hranicích Kamerunu, Středoafrické republiky a Konga, na ploše kolem 750 000hektarů. Většina krajiny je zcela netknuta lidskou činností a pokrývá řadu ekosystémů tropického lesa s bohatou flórou a faunou, včetně krokodýla nilského a bingy tygří, velkého predátora. Paseky v lese přispívají k růstu bylin, Sangha je domovem slonů, kriticky ohrožené gorily nížinné a ohroženého šimpanze. Prostředí oblasti si ve velké míře zachovalo kontinuitu ekologických a evolučních procesů a biodiversitu, která se projevuje například výskytem ohrožených druhů.

  

STŘEDOAFRICKÁ REPUBLIKA - CO NÁS JEŠTĚ ČEKÁ?                                                                                                                                        

Středoafrickou republiku lze považovat za tu nejopravdovější Afriku. Národní park Dzanga-Ndoki – je jeden z nejbohatších a nejméně porušených vlhkých tropických pralesů na zemi s obrovskou biodiversitou. Dzanga-Sangha rezervace je součástí této velké chráněné oblasti. Stopování goril nížinných tu lze snadno podniknout.  Jsou zde krásné vodopády Boali Falls, docela nedaleko hlavního města Bangui. Plavbou po řekách Oubangui a Sangha prý zažijeme ty nejkrásnější okamžiky v absolutně divoké přírodě. Žijí zde Pygmejové Bayaka, je možné zorganizovat výlet za nimi do hluboké džungle a strávit s nimi alespoň jednu noc, tančit a zpívat. Kolem rezervace Dzanga - Sangha lze navštívit zajímavé komunity bantuských kmenů, kde se připravuje tradiční palmové víno pro místní spotřebu.

  

Zdroj: fotografie jsou ilustrační, informace pochází z veřejně dostupných zdrojů (mojeafrika.cz, wikipedia a další)