Expedice 2013 Reportáž 1

Turecko, Národní park Göreme

GöremePři cestě z České republiky do přístavu Iskenderun, který se nachází na jihozápadním pobřeží Turecka, jsme se zastavili v Národním parku Göreme. Tato přírodní památka se nachází asi 750 km od Istanbulu, hlavní metropole Turecka. Národní park Göreme patří mezi nejdůležitější turecké památky a svou přední pozici zaujímá dokonce v rámci celého euroasijského kontinentu. Od roku 1985 je památka zapsána na seznamu dědictví UNESCO.

Město Göreme

Přirozeným srdcem NP je samotné město Göreme, které každého doslova šokuje svým nadpřirozeným vzhledem. Tyto neuvěřitelné skalní útvary působí, jako by je zde postavili lidé z jiného světa. Jediné, co zde snad chybí pro dokonalou iluzi mimozemského světa, jsou zelené postavičky s tykadly. Proč? Je to právě propojení dvou různých časových období, která se střetávají na tomto místě. Z jedné strany jde o klasické turecké městečko, kde místní lidé žijí všedním životem, z druhé strany se jedná o pohled na život před několika staletími.

GöremeJe nutné si uvědomit, že tyto skalní věže nevytvořil nikdo jiný než sama příroda za pomocí větru, deště, sněhu a času. Lidé jen našli způsob, jak využít těchto skal k pohodlnému a originálnímu bydlení a to již před 16 stoletími. Dodnes se zde toho mnoho nezměnilo, lidé zde žijí a patřičně jsou na to pyšní. Jsou zde k vidění obydlí a vesnice jeskynních lidí, dokonalá podzemní města a pozůstatky tradičních lidských sídlišť nebo také jeskynní svatyně, které se datují do 4. st. n. l. Nyní se již bohužel jedná jen o pozůstatky byzantského umění. Na město se dá pohlížet z mnoha vyhlídek.

 

Celý článek najdete na lidovky.cz, kde byla založena speciální rubrika o našem cestování s názvem Po stopách UNESCO

Článek o Göreme na Lidovky.czPeníze, rady, typy a triky

  • Za vstup do samotného města se žádný poplatek nevybírá.

  • Cena nafty v rámci celého Turecka byla kolem 50 Kč.

  • Všechny dálniční tahy jsou zpoplatněny, je nutné si koupit speciální nálepku, která pak kredit       automaticky odečítá po projetí bran. Neradi platíme, a tak jsme si žádnou nálepku nekupovali. Bez potíží se nám povedlo všude projet zdarma, přestože průjezdní brána vždy spustila alarm, nikomu to nevadilo. Není ale vyloučeno, že nám to úřady někdy v budoucnu, až do Turecka zase pojedeme, ještě spočítají.