Udělejte někomu radost 


Darujeme za vás jídlo, peníze, úsměv nebo pomocnou ruku

Někdo, komu  život velmi těžce nevyšel, od nás dostane něco užitečného. Čas od času narazíme na extrémně zapomenutého člověka, na bytost z masa a kostí, která nemá nikoho a nic. Žije jen shodou okolností a už dávno od nikoho nic neočekává. Potuluje se po skládce odpadků či na periferii velkého města plného špíny, odpadků a násilí. V místě, kde neplatí ani nejokrajovější elementární zásady mezilidských vztahů, hygieny a práva na cokoliv. My takové živoucí lidské trosky potkáváme při činnostech, které nám zůstávají navždy vryté do paměti. 

Jednou jsme narazili na člověka,...

který se hrabal v odpadcích ve velmi pokročilém stavu rozkladu. Co držel v ruce zde nemohu publikovat, ale vím jistě, že na to nikdy nezapomeneme. Když jsem ho chytil za rameno, trvalo dost dlouho, než si uvědomil, že se ho někdo dotýká. Při pohledu z očí do očí bylo evidentní, že tento pocit již dávno nezná. Díval se na nás nevěřícně, nechápal, co se děje. Jeho pohled byl mrtvý a vykazoval naprosté smíření se situací, ve které se nachází. Rozhodli jsme se pro něj něco udělat. Přinesli jsme mu jídlo, které jsme uvařili na kapotě našeho vozu.

Doprovodili jsme ho do příšerného...

ale jediného ubytovacího zařízení v blízkosti, umožnili jsme mu se pořádně vysprchovat a za vlídné pomoci majitele zařízení jsme ho nechali ostříhat, oholit a vyspat. Zaplatili jsme mu na dva týdny postel, dostal peníze a obrovskou tašku jídla a vody. Místní uklizeč nám slíbil, že na něj dohlédne. Ano, zřejmě je tento muž zase zpátky tam, kde byl, ale umožnili jsme mu se trochu nadechnout, možná osvěžit paměť a ukázat,  že svět se k němu možná ještě úplně neotočil zády . Podobných lidí potkáváme všude dost a vy můžete jednomu z nich udělat velkou radost.

Chcete taky pomoct?

Na náš cestovatelský účet  244691557 / 0300 pošlete libovolnou částku. Do poznámky napište své jméno. Potom na e-mail hromovka@gmail.com dejte vědět, že peníze máme očekávat. Nezapomeňte napsat,  komu si přejete směřovat svůj dar nebo zda to necháte na nás. V rámci možností příběh zdokumentujeme a možná také napíšeme reportáž.