EXPEDITION ALL AFRICA  2013


Ze Špindlerova Mlýna jsme se našim LAND ROVEREM, po ujetí 3500 km, dostali do jižního Turecka, trajektem do Egyptského Port Saidu a během následujících třech měsíců jsme navštívili Egypt, Súdán, Etiopii, Džibuti, Keňu, Ugandu, Rwandu, D.R.Kongo, Burundi a Tanzánii. Celkem jsme ujeli  25.000 km. 

S odstupem času (pokud to posuzuji optikou roku 2019, kdy máme na kontě 38 zemí Afriky a 102 zemí světa) musím zcela odpovědně říci, že Egypt patří mezi největší skvosty Afriky a řadíme ho do top10 míst světa. Egyptská  historie je jednoduše dechberoucí. Tak nádherně dochované památky, nejlepší káhirské muzeum na světě,  šílené megapyramidy, dokonalé chrámy, skutečné (nikoliv repliky) mumií známých faraonů, naše náhodná účast při vykopávkách českých archeologů a třeba největší a nejpůsobivější inženýrský projekt související s obřím přesunem chrámu Abú Simbel u Asuánu nebo biblická historie hory Sinaj, to vše jsou prostě pecky za peckou. 

Podobně neuvěřitelné jsou ale méně známé pyramidy Meroy v Súdánu, rozpálená poušť na téměř 70 stupňů, kontrast moderního a naprosto bídného Chartúmu, znovuzrozená bezigelitová a zelená Rwanda s neuvěřitelně krvavou historií spojenou s genocidou. Etiopie se svoji přírodou, starověkým městem Aksum, hradem Gondar, chrámy v Lalibele vytesaných pod úrovní země, NP Simien a jejich opicemi Dželada a stžemi hlubokými i 1500 m s úžasnými výhledy. Údolí Awash a Omo známé jako archeologická oblast s nejznámějšími nálezy mimo jiné lebky "Lucy" staré téměř 4 miliónů let nebo jižní Etiopie se svou známou velkou koncentrací domorodých kmenů, zde žijí lidé udržující staré zvyky. D.R.Kongo- tolik zatracovaná země s hladovými vojáky, nulovou infrastrukturou ale nejfotogeničtějším potenciálem byla pro nás něčím, co již člověk v tomto tisíciletí  neočekává. Zamilovali jsme si i chudičkou ale velmi drahou Ugandu,  Burundi nebo Tanzánii plnou života,  svobodných nádherných zvířat, kteří žijí tak, jak si to příroda přála.  To je jen stručný odvar z naší druhé expedice, každý den, každá hodina a každá vteřina byla překvapující, fascinující, krásná, chudá ale ukrutně autentická. 

místa která jsme navštívili

členové expedice

Alexandr Bílek

Alexandra Bílková

VM
Lenka, Ondra

Land Rover

fotografie nejsou řazeny chronologicky, protože si ten systém dělá co chce