EXPEDITION ALL AFRICA  2019


Potíže i zážitky, náš denní chleba

Duben 2018 auto nejede. Květen 2018 servis v Kamerunu to vzdává. Červen 2018 druhý servis to vzdává. Listopad 2018 auto nakládáme v Kamerunu do kontejneru. Prosinec 2018 auto odplouvá.  Leden 2019 auto vyzvedáváme v Praze. Únor 2019 přichází nový motor z UK. Březen 2019 prochází technickou kontrolou. 7. dubna odjíždíme směr Německo, Francie, Španělsko, Gibraltar, Maroko, Západní Sahara, Mauretánie, Senegal, Gambie,Guinea Bissau, Guinea, Siera Leone, Liberie, Pobřeží Slonoviny, Ghana a zpět domů. 9.dubna potíže s dobíjením, 10.dubna potíže se startováním 2.května hoří nám pod kapotou. Jsme v Senegalu a čekáme v servisu.

Land Rover Defender je po generální opravě

Zasloužil si ji, neboť v podmínkách černého kontinentu musel zvládnout nepředstavitelné vzdálenosti po prašných, písčitých, blátivých, kamenitých a rozflákaných cestách. Celkově ujel na jedno srdce vdálenost rovnající se 4,5 násobku obvodu zeměkoule. Pohyboval se v teplotách od -15° až po +68° v Súdánu. Slouží nám jako sklad potravin, kuchyň, koupelna, obývák i ložnice. 

Ač by se mohlo dle legendární pověsti LR zdát, že se jedná o stroj odolný, nezničitelný a schopný zvládnout všechno, jsme živoucím důkazem, že to tak není, i když na něj samozřejmě nedáme dopustit. Na terény a cíle, které naším plechovým miláčkem zdoláváme totiž  ještě nikdy nikdo lepší auto nevymyslel. Každý rok nás ale stojí opravy kolem 150.000 Kč.  Zvuky, skřípání a vrzání obvykle odstranit nelze a patří ke koloritu našeho cestování.

Zbavit se těchto zvuků lze jen tím, že  zavřeme okno a pustíme nahlas rádio. Potíže však bývají především s palivem. Celá Afrika disponuje nízkou kvalitou pohonných hmot, což se podepsalo na našem motoru. Od dubna do června máme v plánu navštívit 4 nové země (Liberii, Sieru Leone, Gambii a Guineu Bissau). Pokud to klapne, bude za námi 42 z 49 zemí pevninské Afriky. Držte nám palce!

Projeďte si mapku a zjistěte, kde jsme se nacházeli

Členové expedice

Alexandr Bílek

Jana Benešová

Land rover

Fotografie nejsou řazeny chronologicky, protože si ten systém dělá co chce.