EXPEDITION ALL AFRICA  2017


Moment, na který nikdy nezapomeneme

V roce 2017 jsme celkem slušně procestovali Kamerun a Rovníkovou Guineu. Více bohužel nikoliv, neboť začaly potíže s našim vozidlem.  Podařilo se nám však něco, co bude navždy patřit mezi nejobdivuhodnější momenty našeho cestování. 

Navštívili jsme místo, kde žijí divocí šimpanzi

Lokalita se nachází asi dvě hodiny od Kamerunského města EDEA. O tomto skvostu přírody jsme se dozvěděli jen díky náhodě od místních a dostat se na místo bez jejich pomoci by bylo prakticky vyloučeno. Když jsme kolem jednotlivých ostrovů projížděli na lodičce, kterou jsme si od místního rybáře pronajali, žasli jsme, jak obrovská a velmi nebezpečná zvířata zde žijí. Šimpanzi jsou obrovští a zcela jistě bychom přišli o hlavu, pokud bychom se dostali do jejich blízkosti. Šel z nich strach. 

Výjimkou byla 20členná rodina primátů na vzdáleném ostrůvku

Byli na první pohled zcela odlišní, velmi přátelští což se později potvrdilo. Někteří z nich zamířili k nám. Jedna chlupatá krasavice pak na Janičku ukázala prstem. Vyzvala ji, aby šla za ní. Neváhala, jestli pominutím mysli nebo zde do hry vstoupila prachobyčejná chemie, ale loďka se zhoupla a její spontánní a možná i riskantní rozhodnutí nabralo na obrátkách. Překvapený Janičky odvahou jsem byl  já i rybář. Nebyl ale čas protestovat, ani ji odrazovat.

Z opičí samice vyzařoval absolutní klid

Doslova z ní zářila rozvaha, charisma a klid. Jako kdyby naprosto přesně věděla, co dělá. Chovala se jako člověk, který jde na námluvy. Opičí královna celé setkání profesionálně řídila. Nabídla tlapku,  velmi elegantně Janu přitáhla, objala a dožadovala se polibku.  Přitom udržovala intenzivní oční kontakt, zasněně dávala najevo své hluboké citové rozpoložení. Namířil jsem proto foťák a udělal 9 fotografií, které nepotřebují vůbec žádné komentáře a které obletěly Českou republiku rychlostí světla. Jen za první týden vidělo tyto fotografie na našich facebookových profilech 1,2 milionu lidí. Fotografie se dostaly na výstavu CZECH PRESS PHOTO. 

Projeďte si mapku a zjistěte, kde jsme se nacházeli

Členové expedice

Alexandr Bílek

Jana Benešová

Land rover

Fotografie nejsou řazeny chronologicky, protože si ten systém dělá co chce.