EXPEDITION ALL AFRICA  2014


Jižní Súdán, D.R.Kongo, Burundi, Tanzánie, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mozambik, Swazijsko a JAR.

Za 80 dní se nám podařilo ujet 17.000 km. Terén byl velmi komplikovaný ale zajistil nám jedno prvenství.  Jako jediní jsme projeli úsek mezi Jižním Sudánem a D.R. Kongo, kde ještě nikdy žádné auto nebylo. Viděli jsme na vlastní oči opravdové, nefalšované, drobounké pygmeje a oni zase viděli poprvé auto. Podařilo se nám dokonce vůz otočit na bok. Dobrých 100 km jsme jeli po pěšince, která nebyla širší než 50 cm a celá trasa byla plná skrytých pastí, kmenů a rigolů. Dalších 150 km jsme zase nedali odpočinout navijáku, bez kterého by bylo vše ztracené. Několikrát pomohla motorová pila nebo přemostění z mobilních přejezdů. Bažiny, bažiny, bažiny, bažiny... už nikdy nechceme vidět bambus. 

V Keni jsme navštívili největší utečenecké tábory  a humanitární sklady v Africe. Byli jsme po 1,5 roce první, koho pustili skrz hraniční přechod z Keni do Jižního Sudánu. Tanzánské národní parky patřily k příjemným povinnostem stejně jako Malawské unikátní sladkovodní jezero, které je domovem největšího počtu akvarijních rybiček na světě.  V Zambii a Zimbabwe jsme si užili jejich profláknuté parky či vodopády. Znovu nás nepřekvapil Mozambik a jeho nejkrásnější stejnojmenný ostrov, který je na seznamu UNESCO. Vrátili jsme se také na překrásný pustý ostrov Goa. Dostáváme se na něj z Mosambique Islandu lodí, kterou pohání vítr a plachty. Nachází se tam nádherný starý maják a je z něj šíleně krásný výhled.  Když máte štěstí, dají se zahlédnout obří, tisíc kilogramů vážící želvy.

V JARu jsme navštívili naše oblíbené parky, Roben Island na naprostém jihu země, Kapské město nebo poušť Kalahari, kterou jsme omylem projeli, aniž by to bylo povolené. Samozřejmě rozpálený hluboký písek nám neumožnil hladký průjezd a díky lvům povalujícím se v okolí našeho incidentu jsme se velmi zdrželi. Sumasumárum, perfektní expedice, nezapomenutelné zážitky, zkušenosti a jen dvě přepadnutí, která jsme ustáli bez ztráty kytičky, neboť jsme pár vteřin dříve útok očekávali.

místa která jsme navštívili

členové expedice

Alexandr Bílek

Alexandra Bílková

Land rover

fototografie nejsou řazeny chronologicky, protože si ten systém dělá co chce